Jak sprzedać mieszkanie
Sprzedaż mieszkania to poważna decyzja, w przypadku której zawsze szukamy wsparcia i dobrej rady tak aby transakcja przbiegła pomyślnie i bez kłopotów.
Z reguły pierwszym krokiem który wykonujemy jest wywiad wśród rodziny, znajomych i sąsiadów jako osób nam bliskich i dalekich od oszukania nas. Takie rozwiązanie wydaje się być najprostsze ale nie zawsze najlepsze i rzadko prawdopodobne. Często bowiem musimy się liczyć ze sprzedażą po niższej cenie lub znacznemu „odwleczeniu” terminu zapłaty czy dokonania transakcji z uwagi właśnie na więzi i stosunki łączące nas z kupującym.
Jeśli dysponujemy większą ilością czasu i stosowną wiedzą, próbujemy sprzedać nieruchomość na własną rękę – poprzez ogłoszenia prasowe i w Internecie. Przyświeca nam oczywiście myśl zaoszczędzenia prowizji jaką musielibyśmy zapłacić pośrednikowi nieruchomości. Jednak zanim to nastąpi należałoby się liczyć z koniecznością odbierania codziennie dziesiątek telefonów od osób zainteresowanych ofertą kupna, osób do końca nie zorientowanych w cenie i metrażu nieruchomości o których była mowa w ogłoszeniu, no i oczywiście od biur nieruchomości proponujących współpracę. Musimy uzbroić się w nieograniczoną cierpliwość w udzielaniu tych informacji, bo przecież brak naszej uprzejmości może zniechęcić potencjalnego klienta który być może mógłby się stać nabywcą naszej nieruchomości. Wielkie pohamowanie należy okazać również gdy przez twój dom przewijać się będzie niespotykana ilość obcych, niezdecydowanych ludzi. Po pewnym czasie takiej sprzedaży stopnieje ochota na odbieranie telefonów i przyjmowanie czasami niezapowiedzianych gości.
Jeśli uda nam się znaleźć bezpośredniego nabywcę, znowu pojawi się obawa, czy osoba ta jest do końca uczciwa, czy faktycznie jest w stanie pozwolić sobie na zakup naszej nieruchomości, czy posiada zdolność kredytową. Jak zabezpieczyć transakcję żeby faktycznie się udała, aby kupujący się nie rozmyślił stawiając nas znów w punkcie wyjścia, lub żeby nie zostać bez mieszkania i bez gotówki, kiedy zażądać jej zapłaty a kiedy przekazać klucze do mieszkania. Czy trzeba będzie potem zapłacić jakiś podatek? A jeśli tak to gdzie? A może można to jakoś pominąć? Liczba tych dręczących pytań będzie rosła wraz ze zbliżającym się terminem sprzedaży naszego życiowego dorobku.
Tu pojawia się pytanie czy faktycznie nie warto skorzystać z usług licencjonowanego pośrednika w obrocie nieruchomościami, będącego gwarantem bezpiecznego, sprawnego i płynnego przeprowadzenia całej transakcji. Nie będziemy musieli ponosić wtedy żadnych nakładów finansowych na reklamę i ogłoszenia prywatne. Czas poświęcony na sprzedaż mieszkania ulegnie zmniejszeniu gdyż to pośrednik będzie odbierał wszystkie telefony z zapytaniami klientów, prezentował ofertę nieruchomości w biurze i dopiero potem składał wizytę w Państwa domu z konkretnymi zainteresowanymi, co znacznie zmniejszy liczbę obcych osób przewijających się przez Państwa progi. Co najważniejsze zyskacie Państwo również czas i energię, którą stracilibyście Państwo na zajęcie się dokumentami i poszukiwaniem wiedzy w Internecie lub koleżeńskiej kwestii sprzedaży i marketingu który dziś jest wszechobecny. Być może uda się Państwu wynegocjować niższą wartość prowizji dla pośrednika niż ta która na początku zakładaliście – to przecież kwestia indywidualnych ustaleń i zwyczajnie rozmowy
Pozostaje nam jedynie zaprosić Państwa do zapoznania się z naszą ofertą i opisem działania oraz do skorzystania z naszych usług.